Od czasu nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt w 2011 roku każda hodowla psów musi być członkiem jakiegoś stowarzyszenia. Tą zmianą chciano zaniechać sprzedaży szczeniąt np. na targowiskach. Niestety doprowadziło to do wprowadzania w błąd potencjalnych kupców szczeniąt. Aktualnie każdy urodzony piesek w naszym kraju może być nazwany psem rasowym bez względu na to czy jego pochodzenie jest w pełni udokumentowane. Wystarczy, że jego hodowca należy do jakiegokolwiek stowarzyszenia. Często osoby takie drukują własne, niepełne pod względem pochodzenia zwierzęcia metryki, nie są też w żaden sposób kontrolowane, a rodzice szczeniąt nie muszą być selekcjonowani do hodowli pod kątem poważnych wad. Przed nowelizacją ustawy wyłącznie psy z hodowli należących do ZKwP mogły być nazywane rasowymi.
Pamiętajmy! Wyłącznie jedno stowarzyszenie z danego kraju może należeć do Międzynarodowej Federacji Kynologicznej (FCI) z siedzibą w Belgii zrzeszającej 98 organizacji na świecie i w Polsce jest to Związek Kynologiczny w Polsce (ZKwP)!
CZYM JEST ZKwP?
Związek Kynologiczny w Polsce z siedzibą w Warszawie (w skrócie ZKwP) jest najstarszą polską organizacją kynologiczną powstałą w 1938 roku, która zrzesza miłośników hodowców psów rasowych w kraju. Związek ten od 1939 roku jest członkiem Międzynarodowej Federacji Kynologicznej (FCI), do której wprowadził pięć narodowych ras uznanych przez FCI. W skład ZKwP wchodzi 48 oddziałów na trenie całego kraju, w których zrzeszeni są członkowie zainteresowani hodowlą, wystawianiem, szkoleniem, zawodami oraz ochroną i propagowaniem psa rasowego. Celem związku jest hodowla psa rasowego, organizacja szkoleń, wystaw i zawodów, a także edukacja społeczeństwa czy propagowanie psa rasowego.
Więcej informacji: https://www.zkwp.pl/index.php
CZYM JEST FCI?
Fédération Cynologique Internationale z siedzibą w Belgii, w skrócie FCI jest najstarszą i największą międzynarodową organizacją kynologiczną w Europie powstałą w 1911 roku w celu promowania i ochrony kynologii oraz psów rasowych. Do organizacji należy 98 członków oraz partnerów kontraktowych. Tylko jedno stowarzyszenie z danego kraju może należeć do FCI. W Polsce jest to Związek Kynologiczny w Polsce (ZKwP). FCI uznaje 356 ras psów. Kraje, z których wywodzi się dana rasa są odpowiedzialne za ustalenie standardu rasy w dokumencie zwanym wzorcem rasy. FCI zapewnia tłumaczenie, aktualizację oraz publikację wzorców, patronuje też międzynarodowym wystawom psów, a także na przykład zawodom agility czy konkursom wyszkolenia, co pozwala na zachowanie standardu rasy w hodowli na świecie, a co za tym idzie zapewnia ciągłość hodowli psów „czystej krwi”. Sędziowie kynologiczni oceniają psy rasowe na wystawach organizowanych przez członków FCI w oparciu o wzorce ras.
Więcej informacji: https://www.fci.be/en/
JAK WYGLĄDA RASOWY BULDOG FRANCUSKI?
Wygląd rasowego buldoga francuskiego dokładnie precyzuje wzorzec rasy ustanowiony w 1898 roku. Dokument ten określa, jak powinien wyglądać przedstawiciel rasy uwzględniając takie cechy jak wrażenie ogólne, ważne proporcje, usposobienie/ temperament, głowę, szyję, tułów, ogon, kończyny, chód/ ruch, skórę, szatę, wysokość i masę ciała oraz wady. Oprócz tego wzorzec rasy informuje o pochodzeniu rasy, jej użytkowości, klasyfikacji FCI czy o zarysie historycznym rasy. Zachęcamy do zapoznania się ze wzorcem rasy buldog francuski, który mogą Państwo dokładnie przeczytać w naszej zakładce nazwanej „Wzorzec”.
JAKA JEST DŁUGOŚĆ ŻYCIA RASOWEGO BULDOGA FRANCUSKIEGO?
Rasowy buldog francuski jest jedną z najdłużej żyjących ras w grupie psów molosowatych i może żyć nawet paręnaście lat. Szanując specyfikę tej rasy i zapewniając należytą opiekę swojemu buldożkowi zyskasz wyjątkowego, inteligentnego, tryskającego energią i zdrowego przyjaciela, który będzie Ci towarzyszył przez wiele lat.
JAK MOŻNA SIĘ PRZYGOTOWAĆ DO ZAKUPU SZCZENIĘCIA? O CZYM NALEŻY POMYŚLEĆ?
-Wybierz rasę dostosowaną do twojego stylu życia, charakteru, możliwości oraz oczekiwań.
-Poczytaj o rasie korzystając z zaufanych źródeł
-Odwiedź wystawę psów rasowych organizowaną przez Związek Kynologiczny w Polsce, aby zobaczyć, jak powinien wyglądać przedstawiciel tej rasy oraz poznać jego temperament. Spis wystaw zaplanowanych na dany rok możesz znaleźć tutaj: https://www.zkwp.pl/wystawy.php?l=&rok=2023. Hodowcy czy wystawcy będący właścicielami buldoga francuskiego chętnie opowiedzą o rasie czy odpowiedzą na pytania dotyczące rasy.
-Weź pod uwagę fakt, że pies będzie wymagał twojego czasu, zaangażowania, miłości, uwagi i nakładów finansowych. Dobrze przemyśl zakup psa oraz to czy jesteś w stanie go utrzymać i zapewnić mu konieczne warunki zarówno fizyczne jak i psychiczne. Zastanów się co zrobisz z psem w różnych sytuacjach życiowych np. podczas wakacji czy w czasie twojej pracy.
-Sprawdź czy wybrana przez Ciebie hodowla należy do ZKwP. Możesz to zrobić na stronie internetowej Związku Kynologicznego w Polsce. Upewnij się, że szczenię będzie zaszczepione stosownie do wieku, odrobaczone, będzie miało wszczepiony czip identyfikacyjny oraz będzie miało wydaną metrykę ZKwP, która jest podstawą do wyrobienia rodowodu. Powinieneś dostać również książeczkę zdrowia psa potwierdzającą wykonane szczepienia i odrobaczenia.
Dodatkowe informacje: https://www.zkwp.pl/zanim_kupisz.php
JAK TO JEST Z BADANIAMI NAUKOWYMI DOTYCZĄCYMI DANEJ RASY PSÓW?
NIE WIERZ WE WSZYSTKO CO USŁYSZYSZ/ PRZECZYTASZ!
ZAPYTAJ O GRUPĘ EKSPERYMENTALNĄ BADANIA!