Zdrowie

Jednym z głównych celów Klubu Buldoga Francuskiego w Polsce jest promocja zdrowia rasy.
Przy współpracy z hodowcami, chcemy zebrać jak najwięcej wyników badań zdrowotnych, które wykonywane są w hodowlach, a następnie na ich podstawie tworzyć raporty i statystyki dotyczące zdrowia populacji Buldoga Francuskiego w Polsce. 
 
W opinii publicznej rasa jest obciążona wieloma chorobami – jednak obraz ten jest mocno zniekształcony, na niekorzyść Buldogów czystorasowych, ze względu na to, że wiele osobników ciężko chorych nie ma pochodzenia FCI.
 
Aby bronić rasy w opinii publicznej, musimy jak najszybciej zgromadzić dane o badaniach jakie wykonujecie jako Hodowcy – a jesteśmy pewni, że wielu z Was może pochwalić się doskonałymi wynikami badań czy to kardiologicznymi, ortopedycznymi czy BOAS. 
 
Dlatego gorąco zachęcamy do wysyłania wyników Waszych psów na adres mailowy Klubu : klubbuldogfrancuski@gmail.com
Przykładowe badania jakie możecie wykonać u BF to : certyfikat kardiologiczny (Echo + Doppler), dysplazja bioder (HD), spondyloza kręgosłupa, badanie rzepek kolanowych (patellar luxation) czy badanie oczu z certyfikatem.
 
W zamian oferujemy pewną formę reklamy i promocji Waszych psów – poniżej prezentujemy w formie tabeli  Wykaz psów/suk wraz z ich wynikami badań zdrowotnych – tak by każdy zainteresowany Waszymi szczeniętami lub kryciem Waszym reproduktorem, mógł z łatwością znaleźć hodowle i psy,  w których stawia się na etykę i zdrowie. 
 
 

Wykaz przebadanych buldogów francuskich

Nazwa psa/sukiBOASSerce (certyfikat)Badanie rzepek (pattelar luxation)Oczy (certyfikat)
AXEL Lizzie Dark1NORMAL
BAFFI Crazy PręgusyNORMAL
BELLA Elita Grande Cuore0NORMAL0/0CLEAR
BIANCA Crazy PręgusyNORMAL
BLIND BOY z Bluesowej Krainy NORMAL
GLAMOUR Paso Double0NORMALCLEAR
GRECKA GAJA z Psiej Piechoty0NORMAL
JELLE EnergizerNORMAL
ZOOLA Amazing TeamNORMAL0/0CLEAR
ZORIA Sans BavureNORMAL
JEAN-MARC AGOOD WAYNORMAL0/0
*zdrowe serce to wynik "Normal" lub "Healthy" -w zależności od certyfikatu
 

BOAS – Syndrom brachycefaliczny, schemat badań opracowany przez Uniwersytet Cambridge i interpretacja wyników. 

The Kennel Club we współpracy z Uniwersytetem w Cambridge opracował Schemat Oceny Funkcji Oddechowej (Respiratory Function Grading Scheme), który służy do oceny buldogów angielskich, buldogów francuskich oraz mopsów pod kątem problemów oddechowych związanych z BOAS (Brachycephalic Obstructive Airway Syndrome – zespół oddechowy ras brachycefalicznych).
 
Schemat ten informuje właścicieli, czy ich pies jest dotknięty BOAS oraz dostarcza hodowcom wskazówek, jak zmniejszyć ryzyko przekazywania tej przypadłości kolejnym pokoleniom. 
 
Klub Buldoga Francuskiego w Polsce również stara się promować badania BOAS na podstawie schematu stworzonego i udostępnionego przez Uniwersytet Cambridge – dlatego organizujemy badania BOAS z certyfikatem Cambridge podczas naszych Specjalistycznych Wystaw Klubu Buldoga Francuskiego w Polsce (przeprowadza takie badania lek. wet. oraz hodowca buldogów angielskich i francuskich – Katarzyna Sosnowska z Warszawy). 
Podczas tegorocznej V edycji Wystawy Specjalistycznej  również będziecie mieć możliwość wziąć udział w badaniach BOAS ze swoimi buldogami (szczegóły i zgłoszenia na badania wkrótce). 
 
Psy mogą być oceniane po ukończeniu 12. miesiąca życia. Zaleca się powtarzanie oceny co dwa lata przez całe życie psa lub do momentu zakończenia jego użytkowania hodowlanego.
 

Czym jest BOAS?

 
Psy o krótkiej, szerokiej czaszce określa się mianem brachycefalicznych (z greckiego „brachy” – krótki i „cephalic” – głowa). W niektórych przypadkach nadmiar tkanek miękkich w nosie i gardle może częściowo blokować drogi oddechowe, co utrudnia normalne oddychanie, powodując ciężkie sapanie i głośny oddech. BOAS to postępująca choroba, która może negatywnie wpływać na zdolność psa do wysiłku, zabawy, jedzenia i snu.
 

Interpretacja wyników BOAS

 
Stopień 0: Pies jest klinicznie wolny od objawów BOAS. Jeśli ma mniej niż 2 lata, zaleca się ponowne badanie za rok, ponieważ BOAS może się rozwinąć w późniejszym wieku.
Dodatkowo każdy pies powinien być badany ponownie co dwa lata.
 
Stopień 1: Pies nie wykazuje objawów BOAS, ale słychać u niego pewne szmery oddechowe. Nie wpływa to na jego wydolność fizyczną. Jeśli pies ma mniej niż 2 lata, zaleca się jego uważne monitorowanie oraz ponowne badanie za rok. Dodatkowo każdy pies powinien być badany ponownie co dwa lata.
 
Stopień 2: Pies wykazuje umiarkowane objawy BOAS, które wymagają monitorowania i mogą wymagać leczenia weterynaryjnego.
 
Stopień 3: Pies ma poważne objawy BOAS i powinien zostać dokładnie przebadany przez lekarza weterynarii. Nie zaleca się rozmnażania psów z tym stopniem BOAS.
 
Wyniki te mają określoną datę ważności i badania powinny być powtarzane co dwa lata.
 

Wskazówki hodowlane

Dążymy w Polsce do rozpowszechniania badań BOAS dla buldogów francuskich. Dzięki temu można zmniejszyć ryzyko przekazywania BOAS kolejnym pokoleniom. 
 
Dziedziczenie BOAS nie jest jeszcze w pełni poznane, a jego występowanie nie zawsze można przewidzieć. 
 
Według zaleceń opracowanych przez Brytyjski KC oraz Uniwersytet Cambridge:
  • można swobodnie krzyżować ze sobą osobniki, które otrzymały wyniki BOAS 0 oraz 1.
  • Dopuszcza się też użycie w hodowli osobników z wynikiem BOAS 2 (drugi osobnik powinien mieć wynik BOAS 0), jednak takie skojarzenie jest obarczone wyższym ryzykiem uzyskania w potomstwie osobników obarczonych syndromem BOAS. 
Należy wziąć pod uwagę nie tylko różnorodność genetyczną, ale także indywidualne zdrowie psa.
 
BOAS jest chorobą postępującą, dlatego przed podjęciem decyzji o rozmnażaniu psa z oceną 2 należy dokładnie rozważyć potencjalne konsekwencje.
 
Nie zaleca się używania w hodowli osobników z wynikiem BOAS 3, ponieważ ryzyko przekazania BOAS szczeniętom jest wysokie. 
 

Zrównoważone decyzje hodowlane

Poza wynikami oceny funkcji oddechowej, przy wyborze psów do hodowli należy brać pod uwagę także inne istotne czynniki, takie jak temperament, różnorodność genetyczna, budowa anatomiczna, inne dostępne wyniki badań zdrowotnych oraz ogólny stan zdrowia psów. Decyzje hodowlane powinny być wyważone i uwzględniać zarówno zalety, jak i kompatybilność danej pary hodowlanej.
 
Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z materiałami dotyczącymi zdrowia rasy na naszym Facebooku oraz Instagramie!